Strona główna / Blog / Nieruchomości w Hiszpanii, jak rynek się zmienił

Nieruchomości w Hiszpanii, jak rynek się zmienił

Data artykułu: 13-01-2024

logo

Zatem zdecydowałeś/zdecydowałaś się aby zrobić kolejny ważny krok w drodze do zakupu swojej nieruchomości w Hiszpanii. Jeśli szukasz podstawowej wiedzy o działaniach i korkach w procesie zakupu - dobrze trafiłeś. Artykuł powstał z myślą o takich osobach. Wierzy, że po jego przeczytaniu zrozumienie rynku oraz procesu zakupu nieruchomości w Hiszpanii będą dla Ciebie jaśniejsze.

Oferty nieruchomości
Rynek nieruchomości w Hiszpanii dla polskich klientów jest wciąż atrakcyjny?
Mimo minionego BOOMu w 2023 roku, po którym wydawać się mogło, że rynek na chwilę przystanie, obserwujemy znów wyraźny wzrost zainteresowanie Polaków Hiszpanią.

Z opracowania dowiesz się głównie:

Jaka jest ogólna kondycja rynku w Hiszpanii.

Co się zmieniło w ostatnich 2 latach.

Zmiany cen nieruchomości w Hiszpanii.

Na co możemy liczyć kupując nieruchomość w Hiszpanii.


Na początek kilka faktów, które „narysują” nam aktualną sytuację w Hiszpanii i pozwolą zrozumieć czy warto jeszcze kupić nieruchomość w Hiszpanii.

1. Stabilność rynku w Hiszpanii

Dla osób chcących inwestować informacje są jedynie dobre. Przed czy po zeszłorocznym boomie na zakup nieruchomości w Hiszpanii wciąż widać stabilnie rosnący rynek. Ceny nieruchomości nie zatrzymały się ani na chwilę i prognozowany wzrost cen/wartości nieruchomości w obecnym roku wyniesie nawet 5%. Z danych, które ukazało Ministerstwo Rozwoju, w ostatnich 5 latach ceny na rynku nieruchomości w Hiszpanii wzrosły o ponad 14%.

GDP w Hiszpanii (takie Polskie PKD) jest wysze niż w krajach tj. Francja czy USA, dlatego Hiszpania to kraj wyjątkowo dobry do inwestowania, stabilny i jak się okazuje odporny na „boomy” oraz chwilowe mody. Zatem wywnioskować można, że prognozuje się jeszcze szybszy wzrost niż miał miejsce jeszcze kilka lat temu.

"Ceny na rynku nieruchomości w Hiszpanii wzrosły o ponad 14%"

2. Hiszpania okiem Polaków

Wśród Polaków zainteresowanie tym regionem na chwilę zmalało - choć będąc precyzyjnym - boom w 2023r. spowodował, że osoby, które chciały kupić nieruchomość w Hiszpanii w przeciągu kilkunastu, kilkudziesięciu miesięcy - zrobiły to znacznie wcześniej. Obecnie w naszym kraju obserwujemy gwałtowny (blisko 9 krotny) wzrost zapytań o nieruchomości w Hiszpanii stosunku do minionego kwartału.

3. Jak boom zmienił rynek deweloperski w kwestii cen nieruchomości w Hiszpanii.

Pchani trendem nie tylko Polacy ale również obywatele innych krajów tj. Belgia, Niemcy, UK itd. mieli ogromny wpływ na tempo sprzedaży nieruchomości, decyzje o zakupie apartamentu za ponad 200 000 euro padały w ciągu kilkudziesięciu minut, zatem dynamizm rynku przypominał czasami bardziej wyścig niż przyjemny zakup. Ci którzy wykazali się dobrym „nosem” i odwagą, kupili i są zdecydowanymi zwycięzcami. Cieszymy się, że wielu z Nich mogliśmy pomóc. W efekcie na nieruchomość deweloperską dziś trzeba czekać średnio 1,5 roku (wcześniej ok 3 m-cy). Jest sprzedanych kilka etapów „do przodu”, a mówiąc bardziej zrozumiale, jeśli obecnie oddany do użytku jest etap np.3 inwestycji to kończy się sprzedaż 6-go. Jest jednak możliwe znalezienie inwestycji, która oddana będzie szybciej, wymaga to jednak sporo pracy. Deweloperzy sprzedali dziesiątki mieszkań za dużo wyższe kwoty i nie ma teraz potrzeby aby ceny obniżać, dawać dodatkowe rabaty lub w jakikolwiek sposób motywować klientów do zakupu. Raczej jesteśmy na etapie gdzie dla dewelopera klienta jest najmniejszym zmartwieniem, ba, teraz to klient bardziej szuka dewelopera i taka sytuacja powinna utrzymać się jeszcze latami. Co nie jest ani dobre ani złe ponieważ otwartość, dobre nastawienie oraz ugodowość deweloperów wciąż jest taka jak był, ale to już mentalność obywateli Hiszpanii.

"W efekcie na nieruchomość w Hiszpanii z rynku pierwotnego dziś trzeba czekać średnio 1,5 roku"


4. Jak zmienił się rynek deweloperski w kwestii cen nieruchomości w Hiszpanii.

Mówiąc w skrócie podaż nieruchomości w Hiszpanii wciąż przewyższa popyt ale podaż tych nieruchomości choć trochę wartych zakupu to dalej walka z czasem.Atrakcyjne nieruchomości potrafią zniknąć z rynku w ciągu godziny. Często jak klient nie jest na miejscu to raczej nie zdąży z Polski dolecieć aby każda z ofert była aktualna, najczęściej ich liczba zmniejsza się zdecydowanie o ponad połowę. Dlatego przy chęci zakupu nieruchomości w Hiszpanii z rynku wtórnegonajlepiej przygotować się na krótkie wakacje (5-7 dni) , zacząć działać już przed wlotem oraz dynamiczni w trakcie śledząc aktualne oferty. Bardzo często zdarza się, że zakup jest realizowany zdalnie, czyli na podstawie nagrań, relacji, video lub zdjęć klienci rezerwują nieruchomość wpłacając bezwrotną opłatę rezerwacyjną ok 5000 euro i mieszkanie jest ściągane z rynku.

5. Hiszpania jako kierunek dla turystów - wynajem krótkoterminowy

Hiszpania jest jednym z najcześciej wybieranych krajów turystycznych, a dokładnie jest jednym z 3-ech najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych, nie zmieniło się to. Hiszpania w okresie wakacyjnym skupia ludzi z praktycznie całego świata i generuje ogromny ruch turystyczny na wybrzeżach Hiszpanii w odlegości do 1,5 km. od morza choć to też się zmienia. Inwestując w nieruchomość z takim celem musimy przygotować się na dość duży wydatek bo ponad 240 000 euro z rynku pierwotnego lub 180 000 z rynku wtórnego ale liczymy na bardzo wysokie zyski w czasie wynajmu w sezonie, sięgające nawet 8% wartości nieruchomości.

6. Hiszpania jakie kierunki wynajmu długoterminowego.

Również - jest to jeden z najcześciej wybieranych kierków dla obywateli Państw północnych. "Hiszpania jako „kraj wiecznego słońca" jest atrakcyjna dla osób z np. UK nawet w zimę. Dlatego osoby pracujące zdalnie, lub prowadzące firmy, mogące się relokować wybierają Hiszpanię jako cel najmu długoterminowego (czyli znaczna część zimy). Kwoty za wynajem przy długim okresie są niższe, niemniej mając taki cel - wynajmujący szuka czegoś już dalej od morza nawet do 10 km tym samym tańszego w zakupie, spokojniejszego. Tutaj pewnie znajdziemy coś w kwocie poniżej 190 000 euro w stanie deweloperskim lub ok 120 000 z rynku wtórnego. Zyski trudno przewidzieć ale zaczynają się od ok 5% wartości nieruchomości.

"Zyski w czasie wynajmu w sezonie, sięgające nawet 8% wartości nieruchomości"

7. Konkurencyjność na ryku wynajmu nieruchomość w Hiszpanii. I tutaj jest pewien problem.

Polacy w 2023 masowo kupowali nieruchomości w Hiszpanii, niestety bardzo często szukając "okazji" i jak najtańszych ofert, niestety większość decyzji była nieuważnych na zasadzie byleby mieć. Efekt jest taki w miastach tj. Torrevieja konkurencja na rynku wynajmu jest tak duża, że mimo spadku cen nawet w sezonie są problemy z wynajęciem nieruchomości. Rynek tam jest już bardzo ciasny dlatego "nie jest ważne ile co kosztuje, ale jak szybko na siebie zarobi". Na tle tego warto rozważyć lokalizacje mniej "ciasne" choć droższe ale zdecydowanie bardziej sensowne z dużo większą prognozą korzyści niż tanie Torrevieja, Gran Alacant itd.

Ciekawym wyborem jest Torre de la Horadada lub San Pedro del Piantar opisaliśmy ją dość szeroko w tym artykule.

W tym pomagamy. I do tego zapraszamy.

Przeglądaj oferty nieruchomości
Zadaj nam pytanie:

Akceptuję regulamin i politykę prywatności (wymagane)