Strona główna / Blog / Jak kupić nieruchomość w Chorwacji?

Jak kupić nieruchomość w Chorwacji?

Data artykułu: 13-01-2024

logo

Zatem zdecydowałeś/zdecydowałaś się aby zrobić kolejny ważny krok w drodze do zakupu swojej nieruchomości w Hiszpanii. Jeśli szukasz podstawowej wiedzy o działaniach i korkach w procesie zakupu - dobrze trafiłeś. Artykuł powstał z myślą o takich osobach. Wierzy, że po jego przeczytaniu zrozumienie rynku oraz procesu zakupu nieruchomości w Hiszpanii będą dla Ciebie jaśniejsze.

Chcemy przedstawić Państwu proces zakupu nieruchomości w Chorwacji w formie ogólnej, opisowej aby pozwolić Państwu zyskać pogląd na tę sprawę i ocenić na ile on dla Państwa jest złożony a ile do opanowania ponad to co znajdziecie Państwo tutaj.
Przy potrzebie bardzo szczegółowego zapoznania się z procesem zapraszam do kontaktu mailowego za pośrednictwem formularza kontaktowego (link).

Mamy kilka wyzwań, które zostaną omówione

1. Kto może kupić nieruchomość w Chorwacji.
2. Umowy i formalności przy zawieraniu transakcji.
3. Kwestie finansowe.


Kto może kupić nieruchomość w Chorwacji?

Sprawa z obywatelami EU jest na szczęście bardzo prosta ponieważ warunki zakupu nieruchomości w Chorwacji są praktycznie identyczne jak w przypadku obywateli Chorwacji co znacznie ułatwia sprawię. Wyjątek stanowi tutaj jedynie obywatele Szwajcarii i Włoch, którzy muszą zamieszkać w Chorwacji aby móc kupić swoją nieruchomość. Z obywatelami spoza UE sprawa jest nieco bardziej skomplikowana ale to na pewno nie jest temat na ten wątek. Wiemy, zatem, że zakup nieruchomości nie będzie komplikowany, jednak nie znaczy to, że będzie prosty jak kupienie butów BLIKiem. Przejdzmy zatem dalej. Umowy i formalności przy zwieraniu transakcji.

Wiele aspektów przy zakupie domu w Chorwacji, nieruchomości w Chorwacji jest bardzo podobnych do tych, które mamy w Polsce.
Zobaczmy:

Pierwsze kroki.
Jeżeli decyzja o zakupie nieruchomości w Chorwacji jest podjęta to warto zacząć od uzyskania numeru OBI. Jest numer podatnika, który umożliwi rozliczenie się z Państwem po zakupie, zaraz po tym warto założyć konto w jednym z Chorwackich banków aby umożliwić płynną realizację podatków, wypłat prowizji dla prawników, pośredników itd. Do założenia konta potrzebujesz poszportu.

Zawieramy umowę przedwstępną.
Jest to taki rodzaj umowy, który wyważa intencję zakupu i jest zawieramy między kupującym a sprzedającym, po tej czynności następuje wpłata zaliczka, która zazwyczaj wynosi o 5-10% całkowitej kwoty zakupu co często jest równoznaczne z ustaleniem iż ogłoszenie jest zdjęte z rynku i portali – jeśli były. Bedzie wymagany również certyfikat własności obecnego właściciela (Vlastnicki List, Certificate of Ownership) nie starszy niż 6 m-cy.

Zawarcie właściwej umowy.
Jeżeli jesteś gotowy do wpłaty całości kwoty z pomocą prawników oraz notariusza zostaje przygotowana umowa główna na zakup/sprzedaż nieruchomości oraz sprawdzenie aspektów prawnych. Sprawdzenie własnoścni nieruchomości, hipoteki, zadłużeń, prawa do uzytkownia w Chorwacji jest możliwe przez stornę internetową oraz podanie numer (Broj kat.cestice) przypisanego do nieruchomości. Zakładamy zatem, że wszystko gra i cała kwota trafia do sprzedającego, który wystawia potwierdzenie płatności (Tabuljarna Isprava). Umowa i potwierdzenie trafiają do sądu, gdzie zostaje zmieniony tytuł własności nieruchomości.

Jedną z wyjątkowych sytuacji jest zakup nieruchomości od osoby, która ją odziedziczyła, tutaj warto zaangażować prawnika aby upewnił czy postępowanie spadkowe zostało poprawnie doprowadzone do końca i jeśli nie to pomógł w tym procesie.

Zakończenie procesu.

Prócz płatności, które omówimy w następnym podpukncie, nowy właściciel może wygenerować sobie już własny akt własności czyli wspomniany wyżej Vlastnicki List i zacząć cieszyć się nowym nabytkiem.

Kwestie finansowe.
Prócz kosztów zakupu domu w Chorwacji pozostaje jeszcze konieczność uregulowania osób, które w procesie pomagały. Kupno nieruchomości w Chorwacji mimo tego, że proste praktycznie zawsze wymaga jakiejś eksperckiej wiedzy lub chociażby doświadczonych osób działających na rynku.

Koszty zakupu nieruchomości w Chorwacji kształtują się mniej więcej tak:
- koszty notariusza – ok 0,03 – 0,005% wartości nieruchomości,
- koszty tłumaczenia to ok 300 Euro,
- wynagrodzenie agencji (jeżeli występuje) 3% netto od wartości nieruchomości,
- wynagrodzenie prawnika – 1-1,25% netto od wartości nieruchomości.


Dom w Chorwacji, apartament w Chorwacji – generalnie nie ma różnicy w procesie zakupu. To jest bardzo ważne to zachować ostrożność ponieważ jednak jeszcze kupując nieruchomość w Chorwacji można zostać oszukanym dlatego tak ważne jest aby zanim zdecyduje się Państwo na samodzielny proces zakupu upewnić się, że jest on na tyle pewny i sprawdzony, że nie będzie wymagał od Państwa kilkukrotnych wyjazdów do Chorwacji w celu prostowania formalności – byłoby to chyba droższe i bardziej czasochłonne niż ekspercka pomoc.