Jak kupić nieruchomość w Chorwacji?

Jak kupić mieszkanie w Chorwacji?

Jak kupić nieruchomość w Chorwacji?Chcemy przedstawić Państwu proces zakupu nieruchomości w Chorwacji w formie ogólnej, opisowej i tak, że stanie się on dla Państwa jasny, dzięki temu pozwoli zyskać pogląd na tę sprawę i ocenić na ile jest on jest złożony, a ile jeszcze wymaga doprecyzowania.

Przy potrzebie bardzo szczegółowego zapoznania się z procesem zapraszam do kontaktu mailowego za pośrednictwem formularza kontaktowego klikając TUTAJ. Jeżeli szukacie Państwo kogoś kto pomoże od razu w procesie zakupu i/lub preferujecie kontakt z człowiekiem serdecznie zapraszamy pod nr 669 75 25 25 lub również przez formularz kontaktowy klikając TUTAJ.

Mamy kilka wyzwań, które zostaną omówione.

1. Kto może kupić nieruchomość w Chorwacji?

2. Umowy i formalności przy zawieraniu transakcji.

3. Kwestie finansowe zakupu nieruchomości w Chorwacji.
Kto może kupić nieruchomość w Chorwacji?

Sprawa z obywatelami EU jest na szczęście bardzo prosta ponieważ warunki zakupu nieruchomości w Chorwacji są praktycznie identyczne jak w przypadku obywateli właśnie Chorwacji co znacznie ułatwia sprawię. Wyjątek stanowią tutaj jedynie obywatele Szwajcarii i Włoch, którzy muszą zamieszkać w Chorwacji aby móc kupić swoją nieruchomość. Z obywatelami spoza UE sprawa jest nieco bardziej skomplikowana ale to na pewno nie jest temat na ten wątek. Wiemy, zatem, że zakup nieruchomości nie będzie skomplikowany, jednak nie znaczy to, że będzie prosty jak kupienie butów BLIKiem. Przejdzmy zatem dalej.

Umowy i formalności przy zwieraniu transakcji.

Wiele aspektów przy zakupie domu w Chorwacji, nieruchomości w Chorwacji jest bardzo podobnych do tych, które mamy w Polsce. Zobaczmy:

Pierwsze kroki.

Jeżeli decyzja o zakupie nieruchomości w Chorwacji jest już podjęta to warto zacząć od uzyskania numeru OBI. Uzyskuje się go w Chorwacji i jest to poprostu numer podatnika, który umożliwi rozliczenie się z Państwem Chorwackim po zakupie. Zaraz po wnioskowaniu o OBI warto założyć konto w jednym z Chorwackich banków aby umożliwić płynną realizację przelewów z tyt. podatków, wypłat prowizji dla prawników, pośredników itd. Do założenia konta potrzebujecie Państwo jedynie poszportu.

Zawieramy umowę przedwstępną.

Jest to taki rodzaj umowy, który wyraża intencję zakupu i jest zawierany między kupującym, a sprzedającym jako dowód intencji zakupu. Musi zostać spełnionych kilka prostych reguł aby sprzedawca lub agent uznał, że jesteście Państwo zdecydowanym klientem tj. wyrażenie intencji w formie podpisu i wpłata zaliczki, która zazwyczaj wynosi ok 5-10% całkowitej kwoty zakupu co często jest równoznaczne z ustaleniem iż ogłoszenie jest zdjęte z rynku i portali – jeśli były. Bedzie wymagany również certyfikat własności obecnego właściciela (Vlastnicki List, Certificate of Ownership) nie starszy niż 6 m-cy.

Zawarcie właściwej umowy.

Jeżeli jesteście Państwo gotowi do wpłaty całości kwoty to z pomocą prawników oraz notariusza zostaje przygotowana umowa główna na zakup/sprzedaż nieruchomości oraz sprawdzenie aspektów prawnych i majątkowych głównie strony sprzedającej tj.sprawdzenie własności nieruchomości, hipoteki, ew. zadłużeń, prawa do użytkownia. W Chorwacji jest to możliwe przez stronę internetową oraz podanie numer (Broj kat.cestice) przypisanego do nieruchomości.
Zakładamy zatem, że wszystko gra i cała kwota trafia do sprzedającego, który wystawia potwierdzenie płatności (Tabuljarna Isprava). Umowa i potwierdzenie trafiają do sądu, gdzie zostaje zmieniony tytuł własności nieruchomości na rzecz kupującego.

Jedną z wyjątkowych sytuacji, której trzeba się bliżej przyjżeć jest zakup nieruchomości od osoby, która ową odziedziczyła, tutaj warto zaangażować prawnika aby upewnił czy postępowanie spadkowe zostało poprawnie doprowadzone do końca i jeśli nie to aby pomógł w zakończeniu tej sprawy oraz poprowadził proces zakupowy dalej.

Zakończenie procesu.

Prócz płatności, które omówimy w następnym podpukncie, nowy właściciel może wygenerować sobie już swój akt własności czyli wspomniany wyżej Vlastnicki List i zacząć cieszyć się nowym nabytkiem.


Kwestie finansowe

Prócz kosztów zakupu domu w Chorwacji pozostaje jeszcze konieczność uregulowania rozliczeń z osobami, podmiotami, które w procesie pomagały.
Kupno nieruchomości w Chorwacji mimo tego, że wydaje się być proste to praktycznie zawsze wymaga jakiejś eksperckiej wiedzy lub chociażby doświadczonych osób działających na rynku i znających go oraz różne administracyjne triki.

Koszty zakupu nieruchomości w Chorwacji kształtują się mniej więcej tak:
  • koszty notariusza – ok 0,003 – 0,005% wartości nieruchomości,
  • koszty tłumaczenia to ok 300 Euro,
  • wynagrodzenie agencji (jeżeli występuje) 3% netto od wartości nieruchomości,
  • wynagrodzenie prawnika – 1-1,25% netto od wartości nieruchomości.


Dom w Chorwacji, apartament w Chorwacji – generalnie nie ma miedzy nimi różnicy w procesie zakupu, delikatne zmiany pojawiają się przy chęci zakupu nieruchomości w Chorwacji na firmę.
Bardzo ważne jest to aby zachować ostrożność ponieważ jednak jeszcze kupując nieruchomość w Chorwacji można zostać oszukanym dlatego zanim zdecyduje się Państwo na samodzielny proces zakupu proponujemy upewnić się, że jest on na tyle pewny i sprawdzony, że nie będzie wymagał od Państwa kilkukrotnych wyjazdów do Chorwacji w celu prostowania formalności – byłoby to chyba droższe i bardziej czasochłonne niż ekspercka pomoc.Szukasz wsparcia w zakupie nieruchomości w Chorwacji?

Napisz do nas korzystając z formularza poniżej.

Napisz do nas